Historia

W 1990 roku w Katowicach powstała Regionalna Izba Gospodarcza nawiązująca do tradycji Śląskiej Izby Przemysłowo – Handlowej, która działała w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku. W Tarnowskich Górach rzemieślnicy reprezentowani byli przez Cech Rzemiosł Różnych działający od 1904 roku. Powstawały również nowe organizacje – Stowarzyszenie Kupców Tarnogórskich, instytucja istniejąca już w latach międzywojennych, a reaktywowana w 1991 roku, integrująca środowiska kupieckie i reprezentująca przedstawicieli tarnogórskiego handlu wobec organów samorządu terytorialnego. Druga organizacją było Tarnogórskie Towarzystwo Gospodarcze, powstałe na początku lat dziewięćdziesiątych, zrzeszające około 40 członków(pierwotnie było ich 9). Z inspiracji środowiska gospodarczego, skupionego wokół tych dwóch organizacji, powstała inicjatywa utworzenia Izby Przemysłowo – Handlowej w Tarnowskich Górach. W dniu 9 marca 1994 roku w ówczesnym Regionalnym Centrum Kultury DOMATOR – PAŁAC W RYBNEJ spotkali się przedstawiciele środowisk gospodarczych z rejonu Tarnowskich Gór w celu zawiązania grupy inicjatywnej samorządu gospodarczego .Grupę tworzyli: Jacek Barczyk – INPOL, Henryk Burzyński – prezes Stowarzyszenia Kupców Tarnogórskich, Stanisław Flak – Zakłady Drobiarskie, Joachim Ganszyniec – Huta Cynku Miasteczko Śląskie, Marian Grzebyk – REHA – SAN – REPTY, Antoni Jankowski – dyrektor Tarnogórskiego Towarzystwa Gospodarczego, Firma Konsultingowa, Andrzej karaś – OGRODNICTWO, Mieczysław Kawka – CHEMET, Marek Krokowski – Holding Firm Drogowych, Józef Królik – prezes Tarnogórskiego Towarzystwa Gospodarczego, Jerzy Kucz – Holding Firm Drogowych, Zenon Lis – Księgarnia WIOSNA, Andrzej Lisek – Armilo, Jan Orzeł – Orzeł S.C., Andrzej Pawliczek – Dom Handlowy A.Pawliczek, Klaudiusz Siwiec – firma Quartex, Andrzej Szaruga – PPUH Żana, Rajmund Szewerda – wiceprezes Stowarzyszenia Kupców Tarnogórskich, Ryszard Wojtacha – Zakłady Mięsne, Leonard Woźnica – DOMATOR S.A. W trakcie spotkania powołano grupę koordynująca której zadaniem było opracowanie deklaracji programowej oraz statutu Izby. W skład grupy weszli: Jacek Barczyk, Marian Grzebyk, Antoni Jankowski, Zenon Lis, Mieczysław Kawka i Leonard woźnica. 27 czerwca 1994 odbyło się pierwsze, założycielskie Walne Zgromadzenie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele następujących firm założycielskich:

  1. ADA – Wytwarzanie opakowań – Henryk Sznajder
  2. Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A. – Włodzimierz Skwarski
  3. AMPER s.c. – Marian Barwicki
  4. ARGO – Biuro Handlowo – Usługowe – Jacek Pyka
  5. ARTIMEX Firma Handlowa – Leszek Kryszka
  6. AULEKTRIM Firma Handlowa – Daniel Łysik
  7. AWANS s.c. P.P.H.U. – Andrzej Śluzar
  8. BAJC – Firma Handlowa – Jerzy Chojnacki
  9. BARON P.P.H.U. – Emilian Salej
  10. BAZALTEX P.H.U. – Stanisław Długoszewski
  11. BELLA – Sklep Galanteryjny – Jan Pruszkiewicz
  12. BRUKARSTWO – Andrzej Sierociński
  13. BUDOWLANKA P.U.H. – JÓZEF KRÓLIK
  14. CESAR-LEASING s.c. Agencja Techniczno – Ekonomiczna – Adam Cesarz
  15. CHEMET S.A. Zakłady Aparatury Chemicznej – Mirosław Kawka
  16. DABEX P.P.H.U. –Justyna Mąc, Piotr Płaczek
  17. DELIKATESY s.c. – Adam Galba
  18. DOMATOR S.A. P.W. – Leonard Woźnica
  19. DOMATOR – BETA S.A. P.W. – Janusz Chudy
  20. DOMATOR – DELTA S.A. P.P.H.U. – Marek Nawrot
  21. DOMATOR – MARKET Sp.z.o.o. – Henryk Szeliga
  22. DOMATOR – ORAVA JOINT VENTURE Sp.z.o.o. – Andrzej Ochojski
  23. DOMATOR – SERWIS sp.z.o.o. – Bogdan Klimczak
  24. DOM HANDLOWY ANDRZEJ PAWLICZEK – Andrzej Pawliczek
  25. DROBIARSTWO s.c. – Stanisław Flak
  26. ELBAW P.P.H.U. – Leszek Grzemia
  27. ELEGANCJA s.c. – Maria Papaja
  28. ELEKTROKARBON – Fabryka Podzespołów Elektronicznych – Władysław Morys
  29. ELTAR Zakład Obwodów Drukowanych – Walenty Mietła
  30. EURO – LEX Sp.z.o.o. Kancelaria Prawna – Grzegorz Młotek
  31. EUROPA  Kino – Jerzy Respondek
  32. EUROSTYL TKANINY – Bogusław Ulik
  33. EWIKON s.c. Z.P.H.U. –Ewa Kontna
  34. FAG – POL – Augustyn Barczyk
  35. FARMA BIBIELA – Wojciech Adamus
  36. FIRMA HANDLOWA – Janusz Sitko
  37. GAZOPLAST Sp.z.o.o. P.U.H. – Ryszard Brzytwa
  38. GENCJANA P.P.H.U – Robert Goryczka
  39. GOJA Export – Import – Marek Sławik
  40. GOLDEN GATE – Jacek Duda
  41. GWAREK Spółdzielnia Mieszkaniowa – Eugeniusz Siemieniec
  42. HURTOKABEL – Mieczysław Grochalski
  43. INFO – HANDEL Turystyka Kultura – Edmund Miller
  44. INPOL s.c. P.P.H.U. – Jacek Barczyk
  45. INPOL – ELMA Sp.z.o.o. – Jerzy Kundro
  46. INPOL – STUDIO Agencja Reklamowo – Handlowa – Tomasz Kaczmarek
  47. INWAR P.W. – Jan Bauert
  48. INVESTGAZ s.c. – Horst Meiser
  49. JATY Dom Towarowy – Czesław Jata
  50. JMW Hurt – Janusz Wójcik
  51. KAL – KALUX – Sp.z.o.o. – Piotr Kawka
  52. KALUX Sp.z.o.o. – Jerzy Kucz
  53. KIOSK – Gabriela Skoczylas
  54. KLIMASZ s.c. – Marek Krokowski
  55. KOLEJARZ Dom Kultury – Henryk Skrzypiec
  56. KOLORMET Skup metali – E. Heliosz
  57. KONKRET S s.c. – Marek Krokowski
  58. KOZAK Sklep obuwniczy – Henryk Burzyński
  59. K.Z. Przedsiębiorstwo Instalacyjno – Montażowe – Zygfryd Kostoń
  60. MAR – POL P.P.H.U. – Marian Wątor
  61. MEGAMIX Przedsiębiorstwo Wielobranżowe – Maria Ćwielong
  62. METATERES – Jan Rybczyński
  63. METRO – Lesław Augustyn
  64. MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO GOSPODARKI KOMUNALNEJ Sp.z.o.o. – Piotr Kubas
  65. MISAN KIPS Sp.z.o.o. – Kazimierz Ćwikliński
  66. MOTOZBYT P.H. – Hieronim Kubiak
  67. OGRODNICTWO – Urszula i Andrzej Karaś
  68. ORIENTALNA restauracja – Witold Zaburda
  69. ORZEŁ s.c. – Jan Orzeł
  70. PILOT E. Dziewiarstwo – Edyta i Michał Pilot
  71. POWER – Michał Szwarcnabel
  72. PUNKT HANDLOWO – USŁUGOWY – Stanisław Pichura
  73. QUARTEX Sp.z.o.o. P>W. – Klaudiusz Siwiec
  74. REHA – SAN- REPTY Sp.z.o.o. – Marian Grzebyk
  75. REMHUT – Stanisław Szmukier
  76. REPERT Kancelaria Prawna – Franciszek Paruzel
  77. KOTAMEX Andrzej Janicki
  78. SEGIET F.H. – Teodor Segiet
  79. Sklep obuwniczo – pończośniczy – Małgorzata Wypych
  80. SOFT COMPUTER – Zygmunt Dudzicz
  81. SPORT BAJC – Alicja Bylica
  82. TAGOR Fabryka Urządzeń Górniczych – Henryk Izydorczyk
  83. TALUX – Krystyna Czarnik
  84. TARPOL s.c. F.H. – Zbigniew Skrzypiciel
  85. TARMILO – Zakład Przemysłu Odzieżowego – Andrzej Lisek
  86. TARNOWSKIE GÓRY Zakłady Chemiczne – Marian Łuk
  87. TAURUS P.H.T. – Dariusz Marczak
  88. TENSOR – Zbigniew Stopel
  89. TKANINY Sklep – Hanna Zdebel
  90. TONIPLAST – Antoni Włodarczyk
  91. U BATY s.c. – Rajmund Szewerda
  92. URODA Sklep – Maria Matejczyk
  93. USŁUGI BUDOWLANO – REMONTOWE – Arkadiusz Krok
  94. USŁUGI REMONTOWO – BUDOWLANE – Andrzej Gorol
  95. VBH – Mirosław Gluck
  96. Vendex s.c. – Jerzy Pakos
  97. VIP s.c. – Ludwik Dziwis
  98. WIELOBRANŻOWA SPÓŁDZIELNIA RZEMIEŚLNICZA – Henryk Szweda
  99. WIOSNA Księgarnia – Zenon Lis
  100. ZABIEGAŁA ALEKSANDER P.H.U. – Aleksander Zabiegałą
  101. ZAKŁĄD INSTALATORSTWA WODNO – KANALIZACYJNEGO – Janusz Szroeter
  102. ZAKŁAD OPTYCZNY – Sławomir Strózik
  103. ZAKŁAD REMONTOWO – BUDOWLANY – Krzysztof Tarnowski
  104. ZAKŁAD USŁUG WIELOBRANŻOWYCH – Marek Krokowski
  105. ZAKŁAD USŁUG WIELOBRANŻOWYCH – Grzegorz Lech
  106. ZAKŁĄD USŁUG PRODUKCYJNYCH – Grzegorz Lech
  107. ZAKŁADY MIĘSNE – Ryszard Wojtacha
  108. ŻANA P.P.H.U. –  Andrzej Szaruga