Australia 2006 - Izba Przemysłowo-Handlowa
Menu Close

Australia 2006

zostań członkiem

W dniach od 12 do 31 października b.r. miała miejsce misja gospodarcza do Australii zorganizowana przez naszą Izbę. W misji wzięło udział 19 osób – przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw naszego regionu.

Głównym celem misji był udział w międzynarodowych targach Queensland Manufacturing Technology Exhibition w Brisbane oraz Fishing Show & Outdoors Expo w Melbourne. Zadaniem uczestników misji było również nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przedsiębiorcami australijskimi, w tym z przedsiębiorcami pochodzenia polskiego, a także poznanie zwyczajów i charakteru Australijczyków, bez czego trudno robić z nimi interesy.

Targi w Brisbane zgromadziły kupców i producentów z najprężniej rozwijającego się gospodarczo regionu Australii – Quinslandu. Targi skierowane były głównie do kluczowego personelu z następujących sektorów przemysłowych: samochodowy, budowlany, ochrony środowiska, maszynowy, wytwórczy, komunikacja i IT. Dla części uczestników udało się zorganizować bezpośrednie spotkania z potencjalnymi partnerami australijskimi. Powinny one zaowocować nawiązaniem współpracy gospodarczej w najbliższej przyszłości.

Po kilku dniach pobytu w Brisbane, a następnie w Sydney, uczestnicy misji udali się do Canberry, gdzie wzięli udział w bardzo prestiżowym spotkaniu w National Press Club, w obecności telewizji, dziennikarzy oraz członków rządu. W klubie tym odbywają się spotkania czołowych osobistości ze świata polityki, biznesu, i nauki. Głównym punktem spotkania był wykład pana Michaela Channeya, prezesa Business Council of Australia – największej organizacji biznesu australijskiego. Po wykładzie odbyły się rozmowy z Prezesami „Australia Poland Business Council Inc” – największej organizacji grupującej przedsiębiorców australijskich polskiego pochodzenia. Uczestnicy misji uzyskali szereg bardzo cennych informacji na temat prowadzenia biznesu w Australii, a także deklarację pomocy Organizacji dla naszych przedsiębiorców, zainteresowanych nawiązaniem kontaktów gospodarczych z firmami australijskimi.

W godzinach popołudniowych, w Ambasadzie RP w Canberze odbyło się spotkanie uczestników misji z Ambasadorem RP Panem Jerzym Więcławem oraz Radcą Ekonomicznym Ambasady RP Panem Jerzym Drewniakiem. Obaj panowie omówili sytuację gospodarczą w Australii, stan stosunków Polski i Australii oraz zakres pomocy jakiej może udzielić Ambasada RP polskim przedsiębiorstwom zainteresowanym nawiązaniem stosunków gospodarczych z firmami australijskimi.

W ostatnich dniach misji uczestnicy odwiedzili Melbourne, gdzie mogli uzupełnić swą wiedzę na temat współpracy z podmiotami australijskimi.

Poza tematyką gospodarczą, uczestnicy misji poznali wiele niezwykle atrakcyjnych miejsc w Australii, jak Gold Coast, Sydney, Góry Błękitne, Great Ocean Road i Melbourne. Umożliwiło to lepsze zrozumienie specyfiki kraju i poznanie charakteru Australijczyków, co jest niezwykle ważne w wypadku podjęcia rozmów biznesowych. Australijczycy są znacznie bardziej „na luzie” niż Europejczycy, Japończycy, czy nawet Chińczycy. Wyraźnie nie przywiązują wielkiej uwagi do ubioru, nawet w czasie spotkań oficjalnych. Bywają też kłopoty z porozumiewaniem się, gdyż „australijski angielski” różni się znacznie od oryginału i trzeba się do tego przyzwyczaić.

Warto przypomnieć, że tegoroczna misja do Australii była już trzecim tego typu projektem organizowanym przez Izbę Przemysłowo Handlową w Tarnowskich Górach. Wcześniej organizowane były misje gospodarcze do Japonii i Chin.

A.Z.

Wspierają nas

BGK
Lellek
PKO
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Fundusz Górnośląski S.A.
Śląski Fundusz Rozwoju
Urząd Miasta Tarnowskie Góry
strona wspierana i rozwijana przez:
zpomyslami

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.